Skurcze często pojawiają się bez ostrzeżenia, a ryzyko ich wystąpienia jest wysokie podczas ćwiczeń, zwłaszcza gdy wymagamy od naszego organizmu maksymalnego wysiłku. Choć kojarzą się one głównie z piłkarzami i biegaczami długodystansowymi, nagły skurcz mięśni, który może powodować przeszywający ból i wydawać się niekończący, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla sportowców.
Czy można uniknąć bólu po ćwiczeniach?
Kobiety noszące buty na wysokich obcasach lub osoby o słabej kondycji fizycznej są również narażone na mimowolne skurcze, podczas których mięsień kurczy się w taki sposób, że rozluźnienie go jest prawie niemożliwe. Chociaż skurcz może dopaść każdy mięsień, najczęściej występują skurcze w nogach, np. mięśnia brzuchatego łydki, popularnie zwanego mięśniem łydki, oraz w udzie, zarówno mięśnia czworogłowego, jak i mięśnia dwugłowego uda. Ból może być krótkotrwały lub trwać kilka minut, ale w niektórych przypadkach może utrzymywać się przez dłuższy czas i wymagać podania leków, które zmuszą skurczony mięsień do rozluźnienia.
Co powoduje skurcze mięśni?
Naukowcy nie znają jeszcze przyczyn występowania skurczów, ale zidentyfikowali trzy scenariusze, w których pojawiają się one najczęściej. Najczęściej występują wtedy, gdy mięśnie są zmęczone po długiej sesji ćwiczeń, lub podczas uprawiania sportu. Jedną z głównych przyczyn jest również brak nawodnienia organizmu, a także nagłe pobudzenie organizmu po siedzącym trybie.
Co robić, gdy się pojawią skurcze?
Najbardziej bezpośrednim działaniem, jakie można zastosować jest rozciąganie mięśnia aż do jego rozluźnienia. Można też obłożyć dotknięty mięsień lodem i pić wodę lub napoje energetyczne w celu lepszego nawodnienia. Leki są konieczne tylko w skrajnych przypadkach, jeśli mięsień nie reaguje na powyżej wymienione sposoby, ale zalecane jest rozciąganie i masaż. Dokładnie, cały proces został opisany na stronie internetowej www.sportonline.pl
Jak zapobiegać skurczom?
Lekka rozgrzewka przed każdą intensywną aktywnością pomoże przygotować mięśnie do wysiłku, któremu będą poddawane. Powinno to obejmować rozciąganie mięśni łydek i ud oraz samych stóp. Nie zaszkodzi też rozszerzyć rutynę na górne partie ciała, zwłaszcza jeśli czeka nas dużo pracy. Picie wystarczającej ilości wody przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym, zwłaszcza w gorących warunkach, to także sposób na zmniejszenie ryzyka skurczów, choć ilość wody może być różna u różnych osób.
Innym rozwiązaniem jest zdrowa i zrównoważona dieta
W tym przypadku podkreślamy znaczenie utrzymania prawidłowego poziomu elektrolitów w organizmie ze względu na ich rolę jako regulatorów układu nerwowego i funkcji mięśni.