Wspinaczka sportowa jest ekscytującym i wymagającym sportem, który potrafi wywołać przypływ adrenaliny u ludzi, którzy ją uprawiają. Łącząc siłę fizyczną z koncentracją umysłową, wspinacze studiują trasy, dopasowują ruchy w trakcie wspinaczki, a następnie wykorzystują siłę, elastyczność i zwinność swoich ciał, aby zdobywać szczyty.
Czym jest wspinaczka sportowa?
Wspinaczka sportowa polega na wchodzeniu lub wspinaniu się po różnych górach, lub specjalnych sztucznych ścianach. Ściany te muszą być wyposażone w sprzęt ochronny i zabezpieczający, aby chronić życie wspinaczy. Wspinaczka musi odbywać się z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania ścian, aby dotrzeć na szczyt bez upadku lub poślizgnięcia się. Polega również na dawaniu z siebie maksimum wysiłku poprzez wykonywanie trudnych ruchów, do których wcześniej się przygotowywano. Stopień trudności będzie zależał od stromości ściany, wielkości, kształtu chwytów i całkowitej liczby ruchów. Szukasz miejsca do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką? W Bytomiu otwarto największe centrum wspinaczkowe w Polsce.
Historia wspinaczki sportowej
Najwcześniejsze dowody na istnienie wspinaczki pochodzą z malowideł datowanych na 200 rok p.n.e., wykonanych przez chińskich wspinaczy. Wspinaczka sportowa rozprzestrzeniła się w Europie jako część alpinizmu, ale dopiero w latach osiemdziesiątych XIX wieku wspinaczka skałkowa stała się sportem jako takim. Dziś wspinaczka jest wykorzystywana we wszystkim, od filmowych akrobacji po ratownictwo.
Technika
Technika stóp jest najbardziej przydatnym narzędziem, chodzi o to, aby utrzymać ciężar ciała na stopach. Wyprostowana, atletyczna, zrównoważona postawa jest kluczem do sukcesu w tym sporcie. Należy zacząć od ćwiczenia podnoszenia ciężaru dolną częścią ciała. Każde znalezione oparcie wymaga precyzji. Najlepiej jest ćwiczyć na łatwych trasach, ale zawsze należy dążyć do precyzyjnego i skoordynowanego stawiania stóp. Zawodnik musi skupić się na swoich stopach i ciele, a nie na rękach, aby umieścić stopy w odpowiednim miejscu w celu osiągnięcia postępu.
Osoby rozpoczynające przygodę z tym sportem mają tendencję do zwracania zbyt dużej uwagi na swoje ręce, ignorując stopy. Należy pamiętać, że stopy utrzymują większość ciężaru ciała we wspinaczce sportowej.
Wspinaczka wyczerpuje przedramiona, więc dobrze jest potrząsać ramionami, aby przeciwdziałać kwasowi mlekowemu, który pozbawia nas siły i wytrzymałości. Znajdź na ścianie pozycję, w której możesz oprzeć na niej cały ciężar ciała, pozwalając odpocząć najpierw jednej ręce, następnie drugiej.