Historia Taekewondo

Taekwondo jest sztuką walki wywodzącą się z Korei i jedną z dyscyplin sportowych znajdujących się w programie olimpijskim od Sydney 2000. Jest stosunkowo nowoczesna, gdyż w przeciwieństwie do innych sztuk walki powstała dopiero w latach 50-tych XX wieku. Jest to jeden z najpopularniejszych sportów walki na świecie. Jest to w dużej mierze spowodowane przyciągającymi wzrok technikami nóg i kopnięć, które odgrywają ważną rolę w tym sporcie i dodają mu szybkości.

Taekwondo powstało w Korei w połowie ubiegłego wieku. Zostało oficjalnie zarejestrowana w 1955 roku, a jej twórcą był generał Choi Hong Hi. Choi Hong Hi od dzieciństwa ćwiczył Taekkyon, inną koreańską sztukę walki, która istnieje do dziś. W wieku 20 lat został wysłany do Japonii, gdzie również trenował. W czasie II wojny światowej, po przymusowej służbie w armii japońskiej, został aresztowany za konspirację i był więziony w Pjongjangu przez 8 miesięcy.

W tym czasie zaczął łączyć to, co najlepsze w dwóch sztukach walki, które znał: Taekkyon i Karate-Do, aby ostatecznie ukształtować swój własny styl walki. Nazwał go Oh Do Kwan („Mój własny styl” po koreańsku). Po wojnie światowej wprowadził tę nową technikę do wojska, jednocześnie ją doskonaląc. Nie trzeba było długo czekać, by zyskał uznanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wojska.

W 1954 r. Choi Hong Hi zebrał wielu koreańskich instruktorów, historyków i przywódców społecznych, aby znaleźć bardziej odpowiednią nazwę dla swojej sztuki walki. W kwietniu 1955 roku sztuka walki została zarejestrowana pod nazwą Taekwondo i zaczęła się oficjalnie rozpowszechniać i rozwijać.

Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w Seulu w 1973 roku. Od tamtej pory odbywają się co dwa lata, ciesząc się coraz większą popularnością. Taekwondo po raz pierwszy pojawiło się na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku, korzystając z faktu, że Igrzyska odbywały się w miejscu wynalezienia tego sportu. Jednak w tym czasie sport był zgłoszony tylko jako wystawa i nie stał się oficjalnym sportem olimpijskim aż do Sydney 2000.

Jeśli zainteresowało Cię taekwondo, ten link może okazać się szczególnie przydatny: Otwarte Mistrzostwa Taekwondo – zawody dla początkujących.