W treningu chodzi o coś więcej niż zdrowie i dobre samopoczucie. Treningi są zazwyczaj wykonywane dla zabawy i rozrywki, ale bez względu na to, jak bardzo je lubisz, nigdy nie należy przesadzać z ich ilością. Jeśli Twoje ciało wykazuje któryś z poniższych objawów, zwróć na to uwagę. W razie potrzeby należy natychmiast przerwać wszelkie wykonywane ćwiczenia.
Ból głowy
Ból głowy to jeden z pierwszych sygnałów, że przesadzasz z treningiem. Ból głowy ma różne przyczyny. W przypadku ćwiczeń fizycznych może to być spowodowane zmęczeniem, odwodnieniem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Rozpoznanie każdego czynnika wyzwalającego może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli jesteś w trakcie wykonywania rutynowych czynności. Zalecamy jednak zaprzestanie ćwiczeń, jeśli ból jest intensywny i nawracający. Należy zauważyć, że przetrenowanie powoduje stan zapalny na poziomie naczyń krwionośnych. Dlatego ból jest spowodowany pulsowaniem.
Podwyższona częstość akcji serca
Inną oznaką przetrenowania jest tętno. Zwykle objawia się to w miarę upływu czasu i w godzinach porannych. Podwyższona częstość akcji serca objawia się podczas odpoczynku, zwłaszcza przed wstaniem z łóżka. Właśnie w tym momencie możesz poczuć bicie serca. Dla pewności radzimy mierzyć tętno podczas treningu i w spoczynku, tylko w godzinach porannych, aby można było oszacować prawidłowo tętno. Jeśli Twoje tętno jest podwyższone podczas odpoczynku, zwłaszcza rano, prawdopodobnie cierpisz na przetrenowanie.
Ból stawów
Stawy to połączenia dwóch lub więcej kości. Ruchy o dużej intensywności lub ćwiczenia wpływają na ich funkcję podporową, powodując zużycie, stan zapalny i ból. Przetrenowanie ma również wpływ na stawy. Taka bolesność jest oznaką przesady z ćwiczeniami. Należy również zrozumieć, że ból stawów nie jest jedynie oznaką nadmiernego wysiłku fizycznego. Czasami jest to spowodowane złym wykonaniem techniki, pracą z nieodpowiednimi ćwiczeniami lub kontuzjami spowodowanymi powtarzaniem jakiegoś ruchu.
Stałe zmęczenie
Zmęczenie jest uważane za jedną z najbardziej oczywistych oznak przeciążenia treningiem. Jego pojawienie się jest o wiele bardziej niepokojące, gdy występuje bez wyraźnej przyczyny. Oczywiście, po treningu lub tygodniu ćwiczeń fizycznych możesz czuć się zmęczony. Jest jednak pewna granica tego rodzaju zmęczenia, która pozwala na fizyczną i psychiczną regenerację. Stałe zmęczenie różni się od zmęczenia potreningowego. Zwiększa też prawdopodobieństwo obrażeń fizycznych i wiąże się z dość dokuczliwym letargiem umysłowym.
Zapewne zastanawiasz się teraz, jak sobie radzić z przetrenowaniem? Nietypowe sposoby na regenerację przedstawia strona: sportowymagazyn.pl