Wprowadzenie do szermierki

Szermierka jest uważana za „europejską sztukę walki” i pozwala uczestnikom rozwijać koordynację, równowagę i elastyczność, co czyni nią idealnym sposobem na utrzymanie kondycji dla wszystkich grup wiekowych i na różnych poziomach umiejętności.

Potrzeba szybkości

Nacisk kładziony jest na szybkość, a nie na siłę, co sprawia, że jest to świetny sport dla początkujących. Jest to również idealny sport dla osób na wózkach inwalidzkich, szczególnie popularny na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Szermierka jest częścią Igrzysk Olimpijskich od jej wynalezienia w 1896 roku, a współcześni szermierze są jednymi z najsilniejszych sportowców i posiadają poziom umiejętności nabytych tylko dzięki wielu godzinom oddanych ćwiczeń. Na Olimpiadzie rozgrywane są zarówno zawody indywidualne, jak i drużynowe.

Atak i obrona

Uczestnicy uczą się umiejętności atakowania i obrony za pomocą floretu, epee lub szabli (trzy rodzaje broni). Każda dyscyplina różni się w zależności od tego, które części ciała są celami punktacji, a wszystkie trzy miecze są wyposażone w sprzęt elektroniczny, który wskazuje dokładność trafienia. Podczas gdy nie jest niczym niezwykłym dla szermierzy, aby konkurować we wszystkich trzech wydarzeniach, zazwyczaj wybierają rozwój swoich umiejętności w jednej specjalności.

Szermierka ma wiele korzyści dla zdrowia i kondycji. Mogą one obejmować:

Rozwija siłę górnej części ciała i mięśnie ramion. Poprawia elastyczność i refleks. Wzmacnia siłę psychiczną i koncentrację. Zwiększa zwinność stóp i rąk.